• Contact
  • FB
  • tiktok
marți, noiembrie 18, 2025
Ziarul Zig-Zag
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Ziarul Zig-Zag
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Home Politic

Nu există nicio absurdă “taxă pe soare”. Este o falsă temă de dezbatere

Ziarul ZigZag de Ziarul ZigZag
5 decembrie 2022
in Politic
0
Nu există nicio absurdă “taxă pe soare”. Este o falsă temă de dezbatere
18
distribuiri
148
vizualizări
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

• Toată chestiune este o temă falsă, nu există nicio absurdă “taxă pe soare”. Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a infirmat categoric posibilitatea ca Guvernul să instituie vreo taxă pentru prosumatori. Ordonanța transpune în legislația națională o directivă europeană, fără de care România intra în procedură de infringement. Oamenii care își pun câteva panouri pe acoperiș nu vor fi afectați. Vorbim despre întrunirea unor condiții tehnice deosebite (întrucât, ca regulă generală, prosumatorii nu plătesc nicio taxă) și despre un orizont de aplicare îndepărtat, 2026. Textul ordonanței a fost avizat inclusiv de vicepremierul Sorin Grindeanu și de instituții centrale conduse de PSD și UDMR.
• Este o falsă temă de dezbatere. Nu există nicio taxă care să fie aplicabilă nici acum și nici consumatorilor casnici care instalează câteva panouri pe acoperișul unei case. Aceste probleme nu sunt reale și constituie un scandal artificial, dovezile în acest sens se regăsesc chiar în textul proiectului de ordonanță, disponibil oricui, spre consultare. Este doar prevăzută o posibilitate, nu o taxă. A fost doar un text pus în dezbatere publică, în textul care va ajunge la parlament va fi prevăzută doar posibilitatea introducerii acestei taxe.
• Oamenii trebuie să fie liniștiți, nu vor fi taxați pentru că își pun câteva panouri pe acoperiș. Una dintre condițiile pentru o eventuală taxare este deținerea unei capacități instalate de 30 kW, ceea ce este de aproximativ 10 ori mai mare de capacitatea de producție a unei instalații pe acoperișul unei case.
• De asemenea, nu este vorba nicio taxă aplicabilă imediat. Termenul indicat în proiectul de ordonanță este finalul anului 2026, iar abia atunci sunt necesare îndeplinirea anumitor condiții tehnice.
• Este o dezinformare afirmația că vor fi taxați prosumatorii dacă puterea totală instalată de aceștia va depăși 8% din puterea totală instalată la nivel național. În textul ordonanței este prevăzută clar necesitatea unei analize fundamentate din partea ANRE, dar și îndeplinirea mai multor condiții.
• Prin acest proiect de ordonanță, Guvernul a transpus în legislația națională Directiva Europeană 2018/2001, privind promovarea surselor regenerabile de energie. Modificările sunt necesare pentru că România risca să intre în procedură de infringement (mai exact: riscul de sesizare a Curții de Justiție a Uniunii Europene în cauza 2021/0333).
• Înainte de a ajunge pe masa Guvernului, textul proiectului de ordonanță a fost avizat inclusiv de ANRE, de Secretariatul General al Guvernului, de Ministerul Economiei, de către vicepremierul Sorin Grindeanu etc. Așadar, textul a fost elaborat în colaborare cu PSD. Orice nelămurire ar avea cineva de la PSD poate fi lămurită apelând, în interiorul partidului, la oamenii care sunt în poziții-cheie în aceste instituții. De asemenea, textul a fost avizat de Ministerul Mediului și cel al Dezvoltării, ambele conduse de UDMR. Așadar, a fost avizat de toate partidele componente ale coaliției.
• Guvernul încurajează producerea de energie regenerabilă și creșterea numărului de prosumatori. Pentru acest obiectiv acordă finanțări din bugetul național, din PNRR sau Fondul pentru Modernizare. Pe plan legislativ, Guvernul a adoptat OUG 143/2021, care a introdus compensarea cantitativă a energiei produse de prosumatori, lucru care a generat creșterea exponențială a numărului acestora în decursul anului 2022.

Michael Gudu, deputat PNL Tulcea

Tags: michael guduparlamenttaxa pe soare
Distribuie7Trimite
Ziarul ZigZag

Ziarul ZigZag

Articole Recomandate

Stop violenței contra femeilor/ Apare legea pentru combaterea femicidului
Politic

Stop violenței contra femeilor/ Apare legea pentru combaterea femicidului

de Ziarul ZigZag
30 octombrie 2025
0
188

Astăzi a fost depusă o inițiativă legislativă istorică: legea pentru combaterea femicidului, un moment care marchează o schimbare profundă în modul în care statul privește și reacționează la...

CiteșteDetails
Oana Țoiu: „Simbolurile unui stat agresor nu au ce căuta pe clădirile publice din România”

Oana Țoiu: „Simbolurile unui stat agresor nu au ce căuta pe clădirile publice din România”

1 august 2025
155
Coaliția de la județ merge pe încredere cu Anghel Saligny la Ministerul Dezvoltării

Coaliția de la județ merge pe încredere cu Anghel Saligny la Ministerul Dezvoltării

24 iulie 2025
151
“Cred că dacă nu am fi avut un Ilie Bolojan premier, el trebuia inventat”

“Cred că dacă nu am fi avut un Ilie Bolojan premier, el trebuia inventat”

3 iulie 2025
155
Următor
IARMAROC DESIGN FAIR ~ Târgul de Crăciun al Designerilor, la Casa Avramide (9- 11 decembrie)

IARMAROC DESIGN FAIR ~ Târgul de Crăciun al Designerilor, la Casa Avramide (9- 11 decembrie)

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

  • Radarul E-SIGUR a sancționat drastic viteza: 458 de amenzi, 44 de permise „săltate”, în 7 zile

    Radarul E-SIGUR a sancționat drastic viteza: 458 de amenzi, 44 de permise „săltate”, în 7 zile

    440 Distribuiri
    Distribuie 176 Tweet 110
  • A părăsit lumea noastră un suflet ales: Paul Lucian Tocanie

    130 Distribuiri
    Distribuie 52 Tweet 33
  • Comunitatea Armână din Tulcea, ambasadoare a tradițiilor la Festivalul Internațional de Cântece și Dansuri Armânești din Macedonia de Nord

    116 Distribuiri
    Distribuie 46 Tweet 29
  • S-a stins din viață Paul Tocanie

    104 Distribuiri
    Distribuie 42 Tweet 26
  • Protest anunțat la Babadag după ce un polițist a fost lovit cu ranga în cap la o intervenție

    103 Distribuiri
    Distribuie 41 Tweet 26
ValutăCodeValoare
Romanian Leu 
Romanian Leu
RON5.0844
US Dollar 
US Dollar
USD1.1602
Euro 
Euro
EUR1
18 nov. · FX Source: NBR 
National Bank of Romania
Check: 18 Nov 2025 00:55 UTC
Latest change: 16 Nov 2025 22:16 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
⚡You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG

Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Acasa
  • Contact
  • Home
  • Sursa foto: dobrogeanews.ro

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG