Modernizarea infrastructurii din municipiu – o necesitate asumată, dar cu un cost al disconfortului
Municipiul Tulcea traversează în ultimii ani un amplu proces de modernizare a infrastructurii rutiere, un demers care, deși generează disconfort semnificativ pentru cetățeni, pare să fie justificat de necesitățile reale ale orașului și de perspectivele de dezvoltare pe termen mediu și lung. Viceprimarul George Șinghi a ieșit astăzi cu o postare în care arată, pe scurt, cum stăm cu modernizarea orașului la acest moment și ce mai urmează. Așadar…
Problemă veche, abordare nouă. Starea precară a străzilor – în special cele pavate cu piatră cubică sau doar pietruite – a fost constant semnalată de locuitorii orașului ca una dintre cele mai importante probleme de infrastructură. În acest context, administrația locală a pus accentul pe modernizarea rețelei de drumuri ca prioritate în ambele mandate recente.
Conform datelor furnizate de vicele Șinghi, peste 28 km de străzi au fost deja asfaltați*, alți 8 km se află în lucru, iar 21 km au contracte de execuție semnate. În total, aceste intervenții acoperă aproximativ 42% din cei 136 km de drumuri urbane ai municipiului. La acestea se adaugă modernizări ale aleilor, parcărilor și altor spații adiacente. Trebuie să știe și să înțeleagă tulceanul că o stradă de asfaltat, cum asfaltează astăzi Primăria, nu înseamnă doar aruncarea unui strat de asfalt și netezirea cu compresorul.
Beneficiile- clare ca lumina zilei, dar nu imediate. Pe termen lung, această politică vine cu avantaje evidente:
- Creșterea calității vieții prin reducerea prafului, zgomotului și uzurii autovehiculelor.
- Decongestionarea traficului odată cu realizarea de artere noi și legături între cartiere.
- Creșterea atractivității orașului pentru investitori și turiști.
- O infrastructură pregătită pentru dezvoltări ulterioare, inclusiv conectarea cu viitoarele drumuri expres și cu o centură ocolitoare de 10 km.
Toate acestea contribuie la fundamentarea unei dezvoltări urbane coerente și sustenabile.
Disconfortul – inevitabil, dar trebuie gestionat. Totuși, nu putem ignora realitatea de zi cu zi a locuitorilor. Clar, lucrările de asfaltare implică restricții de circulație, zgomot, praf, acces dificil la locuințe sau spații comerciale și un sentiment general de haos temporar. De aceea, este esențial ca planificarea lucrărilor să fie transparentă și etapizată, pentru a evita suprapunerea proiectelor în aceleași zone, comunicarea cu cetățenii să fie constantă, prin informări publice clare și actualizate, compensarea disconfortului să vină prin soluții alternative (devieri de trafic eficiente, transport public optimizat, acces provizoriu la proprietăți etc.). Fără astfel de măsuri, chiar și cele mai bine intenționate investiții pot genera frustrări care umbrește beneficiile finale.
Concluzie: o strategie necesară, dar care trebuie însoțită de empatie administrativă. Într-un oraș ca Tulcea, care se confruntă cu provocări legate de infrastructura moștenită, modernizarea este nu doar oportună, ci esențială. Progresul presupune inevitabil un anumit grad de disconfort, însă acesta poate și trebuie să fie gestionat eficient și cu respect față de cetățeni. Succesul acestei politici angajate de administrația Ștefan Ilie va fi evaluat nu doar prin kilometri de asfalt turnați, ci și prin modul în care administrația reușește să mențină încrederea comunității în fața dificultăților temporare. Tulcea are acum șansa de a deveni un oraș mai conectat, mai sigur și mai atractiv, dar pentru asta trebuie ca drumul până acolo să fie parcurs împreună cu cetățenii, nu peste ei.
Infrastructura orașului nostru asigură baza de dezvoltare și investiții noi în municipiu. A fost și încă reprezintă un disconfort, însă cu toții sperăm ca acesta să devină minim în următorii doi ani- cum spune și vicele Șinghi în postare.
* pe harta cu galben sunt marcate străzile asfaltate, cu roz cele în șantier, iar cu indigo străzile pentru care există contract.
N.A.
+ There are no comments
Add yours