• Contact
  • FB
  • tiktok
joi, august 13, 2026
Ziarul Zig-Zag
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Ziarul Zig-Zag
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Home Economic-Social

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea cu noi soluții informatice pentru managementul integrat al rețelei

Ziarul ZigZag de Ziarul ZigZag
21 noiembrie 2025
in Economic-Social, Ultima oră
0
Rețele Electrice România accelerează digitalizarea cu noi soluții informatice pentru managementul integrat al rețelei
23
distribuiri
192
vizualizări
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Rețele Electrice România începe implementarea unui nou sistem avansat, automatizat de management al distribuției (AADMS) și a unui sistem de eficiență operațională (WFM), continuând astfel digitalizarea rețelei de distribuție a energiei electrice. Proiectul are o valoare de peste 135 milioane de lei, iar serviciile au fost achiziționate în urma unei licitații desfășurate pe SEAP, platforma de achiziții publice.

„Modernizăm în mod constant rețeaua de distribuție a energiei electrice, cu obiectivul de a-i crește reziliența și flexibilitatea, astfel încât serviciul oferit să răspundă cât mai bine nevoilor actuale și viitoare ale clienților noștri. Implementarea unor noi sisteme avansate de monitorizare, control și eficiență operațională va permite o gestionare mai performantăa rețelei și va asigura o distribuție fiabilă și sigură a energiei electrice”- a declarat Mihai Pește, Director General al Rețele Electrice România.

Proiectul va aborda o componentă esențială și complexă a eficientizării distribuției de energie electrică, îmbunătățind considerabil parametrii rețelei și calitatea serviciului. Aceasta va duce la reducerea timpilor de intervenție în caz de întreruperi în alimentarea utilizatorilor, digitalizarea proceselor și creșterea eficienței activităților specifice, precum și îmbunătățirea accesului utilizatorilor la serviciul de distribuție, creșterea calității energiei distribuite și reducerea duratei întreruperilor, atât planificate, cât și neplanificate.

Platforma Integrată AADMS, cu modulele de analizăși modelare rețea electrică (DMS/EMS),se va realiza prin finanțare din fonduri europene prin Programul de Dezvoltare Durabilă, iar componentele SCADA și sistemul pentru managementul întreruperilor (OMS) integrate nativ în platformă, precum și sistemul de eficiență operațională (WFM) se vor realiza prin finanțare din fonduri proprii.

Noua platformă AADMS va conține integrat modulele SCADA, DMS/EMS și OMS și va permite o gestionare centralizată și automatizată a rețelei, facilitând monitorizarea performanței acesteia și gestionarea intervențiilor rapide pentru a asigura o funcționare sigură, la standardele de calitate impuse în distribuția energiei electrice.

În această perioadă am inițiat procesul de implementare care este compus din trei etape importante: 1. definirea designului de detaliu și instalarea sistemelor out-of-the-box (necustomizate);2. implementarea, integrarea și personalizarea soluțiilor în acord cu nevoile de business și reglementările locale;3. trecerea în operațional a noilor sisteme. Aceste activități sunt planificate a se desfășura pe parcursul a 2 ani, urmate de perioadele de garanție și post-garanție.

Implementarea platformei integrate AADMS, prin toate modulele sale, înlocuiește actualele sisteme informatice corespondente. Soluțiile informatice sunt complet integrate și vor fi automatizate, astfel încât rețeaua de distribuție a energiei electrice să fie mai rezilientă și pregătită pentru provocările aduse de schimbările climatice și de noile nevoi de consum. În plus, prin sistemul de eficiență operațională (WFM), procesele de operare și întreținere vor fi modernizate.

Biroul de presă Rețele Electrice România

 

 

Tags: director general mihai pesteplatforma aadmsretele electrice romania accelereaza digitalizareaTulcea
Distribuie9Trimite
Ziarul ZigZag

Ziarul ZigZag

Articole Recomandate

România- Lituania, în prima semifinală
Ultima oră

România- Lituania, în prima semifinală

de Ziarul ZigZag
8 august 2026
0
245

             Meciurile semifinale care se vor disputa mâine, sâmbătă, 8 august, în Sala Polivalentă   România, la un pas de podium, hai că...

CiteșteDetails
România, în semifinale/ Tricolorele au făcut spectacol în „Danubius Arena”

România, în semifinale/ Tricolorele au făcut spectacol în „Danubius Arena”

7 august 2026
209
Jandarmii sunt gata să asigure ordinea și disciplina la „Peștișorul de Aur” și „Folk Țestos”

Jandarmii sunt gata să asigure ordinea și disciplina la „Peștișorul de Aur” și „Folk Țestos”

6 august 2026
183
Miza competiției de la Tulcea? Primele 3 clasate, din 20, promovează în Divizia A

Miza competiției de la Tulcea? Primele 3 clasate, din 20, promovează în Divizia A

1 august 2026
292
Următor
Asociația Divas caută talente la Tulcea

Asociația Divas caută talente la Tulcea

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

ValutăCodeValoare
Romanian Leu 
Romanian Leu
RON5.2489
US Dollar 
US Dollar
USD1.1541
Euro 
Euro
EUR1
06 aug. · FX Source: NBR 
National Bank of Romania
Check: 06 Aug 2026 00:10 UTC
Latest change: 04 Aug 2026 22:16 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
⚡You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG

Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Acasa
  • Contact
  • Home
  • Sursa foto: dobrogeanews.ro

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG