• Contact
  • FB
  • tiktok
joi, august 13, 2026
Ziarul Zig-Zag
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Ziarul Zig-Zag
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Home Educatie-Cultura

Vine PELICAM 2019, cea mai ECO ediție de până acum

Ziarul ZigZag de Ziarul ZigZag
6 iunie 2019
in Educatie-Cultura
0
Vine PELICAM 2019, cea mai ECO ediție de până acum
19
distribuiri
155
vizualizări
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Pelicam, singurul festival de film din România dedicat mediului înconjurător, oferă anul acesta publicului său, în premieră, ocazia de a contribui într-un mod plăcut și eficient la menținerea spațiilor dedicate proiecțiilor și activităților din festival. Pelicam va avea loc între 20-23 iunie la Tulcea.

Reciclatul poate fi și distractiv, și asta o vor experimenta cei care vin la festival. O instalație artistică în formă de pește, la umplerea căreia poate contribui oricine: atenție, peștele se hrănește doar cu plastic și va fi amplasat pe malul Lacului Ciuperca, lângă campingul Pelicam, unde seara au loc și proiecții de film.

În toate locațiile festivalului se vor găsi recipiente pentru colectarea selectivă a deșeurilor, în timp ce pentru partea de food a festivalului, se vor folosi doar ambalaje biodegradabile si compostabile (ex: tacâmuri, veselă). Resturile de mâncare si ambalajele cu proprietăți compostabile se vor aduna și descompune în fertilizator organic. Această acțiune este posibilă cu sprijinul prietenilor de la Biodeck, care realizează o gamă largă de produse 100% biodegradabile și compostabile, realizate din plante (amidon de porumb și trestie de zahăr), iar pe partea de reciclare avem sprijinul JT Grup Tulcea și al Primăriei Municipiului Tulcea.

Cu fiecare ediție, numărul evenimentelor Pelicam crește, iar în avans de festival sunt organizate proiecții și activități speciale pentru localnici. În săptămâna 11 – 16 iunie, tulcenii vor putea urmări filme în locații inedite, evenimente deschise tuturor celor dornici să experimenteze seri plăcute alături de prieteni și familie – ocazie unică de a viziona documentare premiate, în proiecție unică în România, în aer liber.

De marți până joi: 11-13 iunie, la Centrul Cultural Jean Bart vor avea loc proiecții speciale, pentru copii, unde vor rula filme de animație și documentare (scurtmetraje, lungmetraje) din Franța și SUA, începând cu ora 9. Printre filmele selectate se numără: Petits Malins (Micuții șireți), Le Grand Mechant Renard (Vulpea cea mare și rea), La vie secret du jardin (Viața secretă a grădinii), Une ferme sauvage (Ferma sălbatică). Proiecțiile vor fi însoțite de discuții cu teme educative pornind de la aspecte ilustrate în filmele prezentate, concepute sub forma unei “Ore de Film”. Programul educativ Pelicam este realizat în parteneriat cu Cinemobilul – Caravana Cinematografică.

În serile de joi până duminică (13-16 iunie), începând cu ora 21.00, se vor organiza proiecții de film la Casa Avramide, în Parcul Victoria, pe malul Lacului Ciuperca și la Monumentul Independeței. Tot în weekend, Simion Tănase & Mădălina Grosu, tulceni, vor face un mural pe peretele CFR, la doi pași de Dunăre.

Aceasta este doar încălzirea, iar din 20 iunie vă așteptăm la Tulcea cu și mai multe filme despre mediu și oameni, proiectate în premieră națională la Pelicam, pe marginea cărora vom putea dezbate alături de regizori, producători și specialiști de mediu.

Claudia SIRBULESCU

 

Tags: ecofestival filmpelicam 2019Tulcea
Distribuie8Trimite
Ziarul ZigZag

Ziarul ZigZag

Articole Recomandate

Astăzi, la Bac, probe scrise la istorie și matematică
Educatie-Cultura

Astăzi, la Bac, probe scrise la istorie și matematică

de Ziarul ZigZag
11 august 2026
0
158

Astăzi, 11 august 2026, s-a desfășurat a doua probă scrisă din cadrul Examenului Național de Bacalaureat (E.c) - sesiunea iulie-august 2026. Au fost înscriși la proba (E.c) –...

CiteșteDetails
A început Bac-ul, sesiunea iulie- august 2026

A început Bac-ul, sesiunea iulie- august 2026

10 august 2026
167
Pregătiri cu DeltArt Camp, tabără de sculptură și pictură, la Muzeul Satului Pescăresc

Pregătiri cu DeltArt Camp, tabără de sculptură și pictură, la Muzeul Satului Pescăresc

6 august 2026
191
Delta Chamber Music Academy revine la Tulcea cu muzica de cameră

Delta Chamber Music Academy revine la Tulcea cu muzica de cameră

3 august 2026
201
Următor
Ziariștii au acordat „Mărul de Aur” Deltei Dunării, un fel de Oscar pentru turism

Ziariștii au acordat "Mărul de Aur" Deltei Dunării, un fel de Oscar pentru turism

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

ValutăCodeValoare
Romanian Leu 
Romanian Leu
RON5.2489
US Dollar 
US Dollar
USD1.1541
Euro 
Euro
EUR1
06 aug. · FX Source: NBR 
National Bank of Romania
Check: 06 Aug 2026 00:10 UTC
Latest change: 04 Aug 2026 22:16 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
⚡You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG

Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Acasa
  • Contact
  • Home
  • Sursa foto: dobrogeanews.ro

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG