• Contact
  • FB
  • tiktok
marți, noiembrie 18, 2025
Ziarul Zig-Zag
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Ziarul Zig-Zag
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Home Eveniment

Fostă angajată a Consiliului Județean, dată pe mâna DNA pentru fapte de corupție

Ziarul ZigZag de Ziarul ZigZag
4 octombrie 2019
in Eveniment
0
Fostă angajată a Consiliului Județean, dată pe mâna DNA pentru fapte de corupție
18
distribuiri
148
vizualizări
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Agenția Națională de Integritate a sesizat Direcția Națională Anticorupție cu privire la existența indiciilor referitoare la săvârșirea de către LUNGU MIHAELA, Șef Serviciu Fonduri Externe și Managementul Proiectelor în cadrul Consiliului Județean Tulcea, a infracțiunii asimilată faptelor de corupție, prevăzută de dispozițiile art. 12, lit. b) din Legea nr. 78/2000.

Astfel, în virtutea atribuțiilor de șef Serviciu, respectiv de manager financiar (16 aprilie 2013 – 09 martie 2016) în cadrul proiectului „Sistem de management integrat al deșeurilor din județul Tulcea”, derulat de Consiliul Județean Tulcea, a deținut informații care ar fi putut determina participarea societății comerciale S.C. ENERGY GROUP S.R.L. (în cadrul căreia soțul său deținea calitatea de asociat și funcția de administrator) la procedura de achiziție, respectiv la încheierea ulterioară a contractelor cu Consiliul Județean Tulcea. Având în vedere cele de mai sus, rezultă indicii temeinice privind săvârșirea de către LUNGU MIHAELA a infracțiunii asimilată faptelor de corupție „folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii”, prevăzută de dispozițiile art. 12, lit. b) din Legea nr. 78/2000, sens în care ANI a sesizat DNA – Serviciul Teritorial Constanța.

Mai mult, pe parcursul derulării proiectului „Sistem de management integrat al deșeurilor din județul Tulcea”, LUNGU MIHAELA, în calitate de manager financiar în cadrul echipei de proiect, a acordat viza control financiar preventiv propriu la plată a contractului încheiat la data de 21 decembrie 2015 între Consiliul Județean Tulcea și S.C. ENEL DISTRIBUȚIE DOBROGEA S.A., societate al cărei subcontractant era S.C. ENERGY GROUP S.R.L.

Persoana evaluată a fost informată despre declanșarea procedurii de evaluare, în conformitate cu prevederile Legii nr. 176/2010, cu modificările și completările ulterioare.

Comunicat ANI

Tags: anidnaenergy groupfapte asociate coruptielungu mihaelaTulcea
Distribuie7Trimite
Ziarul ZigZag

Ziarul ZigZag

Articole Recomandate

Percheziții la Isaccea, după motoare de barcă
Eveniment

Percheziții la Isaccea, după motoare de barcă

de Ziarul ZigZag
17 noiembrie 2025
0
159

Coincidență sau nu, de Ziua Dobrogei- 14 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Tulcea - Poliția orașului Isaccea au desfășurat o acțiune cu efective mărite, având la bază...

CiteșteDetails
Drone rusești au lovit o navă cu GPL, lângă Ismail. Sătenii din Plauru au fost evacuați la Ceatalchioi

Drone rusești au lovit o navă cu GPL, lângă Ismail. Sătenii din Plauru au fost evacuați la Ceatalchioi

17 noiembrie 2025
166
Coderii din Sarichioi, Marele Premiu al Târgului Național de Știință CODE Kids 2025- București

Coderii din Sarichioi, Marele Premiu al Târgului Național de Știință CODE Kids 2025- București

16 noiembrie 2025
174
Foc la o pensiune din Mahmudia

Foc la o pensiune din Mahmudia

16 noiembrie 2025
208
Următor
Seri de weekend încărcate de teatru. Se joacă și „Întoarcerea de acasă”, a lui Ștefan Caraman

Seri de weekend încărcate de teatru. Se joacă și "Întoarcerea de acasă", a lui Ștefan Caraman

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

  • Radarul E-SIGUR a sancționat drastic viteza: 458 de amenzi, 44 de permise „săltate”, în 7 zile

    Radarul E-SIGUR a sancționat drastic viteza: 458 de amenzi, 44 de permise „săltate”, în 7 zile

    440 Distribuiri
    Distribuie 176 Tweet 110
  • A părăsit lumea noastră un suflet ales: Paul Lucian Tocanie

    130 Distribuiri
    Distribuie 52 Tweet 33
  • Comunitatea Armână din Tulcea, ambasadoare a tradițiilor la Festivalul Internațional de Cântece și Dansuri Armânești din Macedonia de Nord

    116 Distribuiri
    Distribuie 46 Tweet 29
  • S-a stins din viață Paul Tocanie

    104 Distribuiri
    Distribuie 42 Tweet 26
  • Protest anunțat la Babadag după ce un polițist a fost lovit cu ranga în cap la o intervenție

    103 Distribuiri
    Distribuie 41 Tweet 26
ValutăCodeValoare
Romanian Leu 
Romanian Leu
RON5.0844
US Dollar 
US Dollar
USD1.1602
Euro 
Euro
EUR1
18 nov. · FX Source: NBR 
National Bank of Romania
Check: 18 Nov 2025 00:55 UTC
Latest change: 16 Nov 2025 22:16 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
⚡You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG

Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Acasa
  • Contact
  • Home
  • Sursa foto: dobrogeanews.ro

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG