Începând de săptămâna viitoare, Crucea Roșie Română – Filiala Tulcea va distribui gratuit, 60.000 de măști de protecție cetățenilor din municipiu.
Acestea au fost primite cu titlu gratuit de la Consiliul Județean, care le-a achiziționat în contextul instituirii, după data de 15 mai, a obligativității purtării măștilor în spațiile publice aglomerate și în mijloacele de transport în comun.
Măștile, în seturi de câte 3 buc, vor fi livrate de voluntarii Crucii Roșii în cutia poștală cetățenilor care stau la casă, iar celor care locuiesc la bloc, prin intermediul asociațiilor de locatari, identificate cu sprijinul primăriei municipiului.
Cu siguranță măștile nu vor ajunge pentru toată lumea, de aceea apelăm la înțelegerea tulcenilor, asigurându-i că se fac eforturi pentru suplimentarea numărului de beneficiari.
În aceste momente, 16 voluntari depun eforturi uriașe pentru a pregăti la timp distribuția, orice sprijin din partea celor care doresc să li se alăture fiind binevenit.
De asemenea, diferența, până la 135.000, va fi distribuită în județ, pe localități în funcție de numărul de locuitori, prin intermediul comitetului pentru situații de urgență de la nivelul fiecărei localități.
Horia Teodorescu, președinte CJ: „Încercăm să venim în sprijinul tuturor având în vedere obligativitatea purtării măștii în spațiile publice închise începând cu 15 mai. În acest sens, urmează să procedăm la o nouă achiziție într-un termen destul de scurt, astfel încât să acoperim, atât cât putem, minima nevoie pe care populația județului nostru o va avea”- declară șeful județului.
N.A.
+ There are no comments
Add yours