Mai bine de 5 luni au căutat-o capii USR-PLUS, prin tot felul de filtre, metode și procedee democratice. Procesul de selecţie începea pe 4 februarie a.c., prin constituirea unui Consiliu Consultativ, despre care s-a zis că avea sarcină să definească atât noul mandat de management al ARBDD, cât şi elementele de competenţă pe care trebuie să le îndeplinească viitorul guvernator numit de USR PLUS. Și, din 36 câți erau candidații, pe parcurs s-a ajuns la o listă scurtă, apoi una foarte scurtă, pentru ca mai acum 40 de zile să fie anunțată opțiunea: Atena-Adriana Groza, biolog. Ieri, prin decizie a primului ministru Florin Cîțu, a fost numită guvernator, cu rang de subsecretar de stat al ARBDD, după revocarea, deja fostului, Ion Munteanu.
Cine este doamna guvernator…
Atena-Adriana Groza are o experienţă de peste 20 de ani în conservarea biodiversităţii, dezvoltarea durabilă şi managementul ariilor naturale protejate, atât la nivel naţional, cât şi la nivel european şi internaţional, dar şi în implementarea proiectelor finanţate din fonduri europene sau naţionale. Vine la ARBDD din poziția de secretar general şi expert-cheie în conservarea biodiversităţii în cadrul Asociaţiei Pentru Dezvoltare Durabilă Dakia, Bucureşti, care asigură administrarea ariilor naturale protejate din Podişul Nord Dobrogean.
Atena-Adriana Groza are 51 de ani şi este din Bucureşti. Deţine un master în Biologie, obţinut la Universitatea din Bucureşti şi a absolvit Facultatea de Biologie din Capitală.
N.A.
+ There are no comments
Add yours