• Contact
  • FB
  • tiktok
miercuri, octombrie 29, 2025
Ziarul Zig-Zag
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Ziarul Zig-Zag
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Home Educatie-Cultura

Festivalul „Peștișorul de Aur” a ajuns la ediția a XXX-a

Ziarul ZigZag de Ziarul ZigZag
23 iulie 2024
in Educatie-Cultura
0
Festivalul „Peștișorul de Aur” a ajuns la ediția a XXX-a
18
distribuiri
148
vizualizări
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

                                              Festivalul „Peștișorul de Aur” a ajuns la ediția a XXX-a

 

Primăria municipiului Tulcea, Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei”, Ministerul Educației, Inspectoratul Școlar Județean Tulcea și Palatul Copiilor Tulcea organizează în perioada 7-12 august, în Tulcea, ediția a XXX-a a Festivalului-Concurs Internațional de Folclor „Peștișorul de Aur”.

De peste hotare vor sosi Ansamblul „Hecenii” din Republica Moldova, Ansamblul „Mezdra Junior” din Bulgaria, Ansamblul „Turhan Polat Ortaokulu Halk” din Turcia, Ansamblul „Sikharuli” din Georgia, Ansamblul „Sphinx” din Egipt, Ansamblul „Jinhua Chun Miao Seeding Sprout” din China, Ansamblul „Kralus” din Croația, Ansamblul „Upite” din Letonia, Ansamblul „Jonce Hrivstovshi” din Macedonia.

Din România vor participa ansambluri din următoarele județe: Ansamblul Folcloric „Mugurelul” din Dolj, Ansamblul Folcloric „Moștenirea” din Cluj, Ansamblul Folcloric „Coconii Maramureșului” din  Maramureș, Ansamblul „Timișul” din Timiș, Ansamblul Folcloric „Zarandul” din Arad, Ansamblul Folcloric„Muguri de pe Târnave” din Sibiu, Ansamblul Folcloric„Doina Ceahlăului” din Neamț, Ansamblul Folcloric „Codrulețul” din Dâmbovița, Ansamblul Folcloric „Muguri de Brazi” din Prahova, Ansamblul Folcloric„Florile Bihorului” din Bihor, Fanfara „Rotaria” din Vaslui.

Din județul Tulcea vor lua parte șapte ansambluri, și anume: Ansamblul Folcloric „Dorulețul”, Ansamblul Folcloric „Danubius”, Ansamblul Folcloric „Ghiocel de la Luncavița” din Luncavița, Ansamblul Folcloric „Doina Casimcei” din Casimcea , Ansamblul Folcloric „Altițe Dobrogene” din Jijila, Ansamblul Folcloric „Plai de Dor” din Niculițel și Ansamblul Folcloric „Băbăianca” din Babadag.

                                                       Juriul acestei ediții

PETRE ȘUȘU- președinte, maestru coregraf și manager al Ansamblului Artistic Profesionist „Constantin Arvinte” al Consiliului Județean Iași.

Membri:

 LAURA FELEA, director al Palatului Copiilor Tulcea;

IOAN SIMIONCA, maestrucoregraf și specialist în comunicare, Bistrița.

MARIUS URSU, maestru coregraf al Casei de Cultură a Studenților Timișoara.

IONEL GAROAFĂ, maestru coregraf al Ansamblului Folcloric „Maria Tănase” din Craiova.

„Desfășurat din 1992 încoace, cu o întrerupere de doi ani în pandemie, festivalul împlinește 30 de ediții. E o longevitate pentru care le mulțumesc tuturor celor care, de-a lungul anilor, au avut grijă ca evenimentul să se întâmple și să sporească valoric. Este limpede că atenția de care se bucură se datorează faptului că prin selectarea riguroasă a participanților am (re)orientat publicul către valorile populare autentice românești, către ceea ce înseamnă tradiție, iar spectatorul tulcean a devenit, din an în an, din ce în ce mai pretențios. Pe de altă parte, spectatorul despre care vorbesc a fost educat în timp să prețuiască diversitatea etnică și națională, referindu-mă aici la ansamblurile din străinătate, să ia contact cu alte culturi tradiționale, să aibă cunoștință, adică, de creații artistice ale altor culturi spirituale populare”- a declarat managerul Ansamblului Artistic Profesionist „Baladele Deltei”, prof. Aurelian Croitoru.

                                                            Programul Festivalului

Joi , 8 august       

– ora 18.00 – Biblioteca Județeană „Panait Cerna” – Parada portului și dansului popular pe traseul:  str. Isaccei – str. Unirii – str. Babadag – str. Dobrogeanu Gherea – str. Păcii – Piața Civică;

– ora 18.30     – Piața Civică – Deschiderea Festivalului Internațional de Folclor „Peștișorul de Aur”, ediția a XXX a

– ora 19.30     – Scena din Piața Civică – Spectacol-Concurs.

Vineri, 9 august  

– ora 18.30     – Cartier Vest – Patinoar     – Spectacol folcloric

– ora 19.30     – Piața Civică – Spectacol-Concurs.

 Sâmbătă, 10 august      

– ora 18.30      – Cartier Vest – Patinoar     – Spectacol folcloric

– ora 19.30     – Piața Civică – Spectacol-Concurs.

Duminică, 11 august     

– ora 19.30     – Piața Civică – Festivitatea de premiere și spectacolul de gală.

Anul trecut, MARELE PREMIU a fost acordat Ansamblului Folcloric pentru Copii și Tineret  „Florile Moldovei” (Iași).

 

Manager,

Prof. Aurelian Croitoru

Tags: ansambluri folcloriceconcurs international de folcloreditia xxxpestisorul de aurTulcea
Distribuie7Trimite
Ziarul ZigZag

Ziarul ZigZag

Articole Recomandate

„Școala altfel” cu grădinarii la jandarmi
Educatie-Cultura

„Școala altfel” cu grădinarii la jandarmi

de Ziarul ZigZag
23 octombrie 2025
0
180

Astăzi, jandarmii tulceni au primit vizita copiilor de la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 12 Tulcea, în cadrul programului „Școala altfel”. Cei mici au fost întâmpinați cu bucurie...

CiteșteDetails
Din anul școlar viitor, Liceul pedagogic nu mai organizează admitere pentru învățător-educatoare

Din anul școlar viitor, Liceul pedagogic nu mai organizează admitere pentru învățător-educatoare

23 octombrie 2025
209
„Con-ținuturi” – un tandem expozițional tată–fiică la Casa Avramide

„Con-ținuturi” – un tandem expozițional tată–fiică la Casa Avramide

22 octombrie 2025
187
Polițiștii, cu prevenirea și combaterea consumului  de droguri, prin mai multe școli

Polițiștii, cu prevenirea și combaterea consumului de droguri, prin mai multe școli

22 octombrie 2025
187
Următor
Mega investiție în transportul public de călători la municipiu

Mega investiție în transportul public de călători la municipiu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

  • Radarul E-SIGUR a sancționat drastic viteza: 458 de amenzi, 44 de permise „săltate”, în 7 zile

    Radarul E-SIGUR a sancționat drastic viteza: 458 de amenzi, 44 de permise „săltate”, în 7 zile

    438 Distribuiri
    Distribuie 175 Tweet 110
  • A părăsit lumea noastră un suflet ales: Paul Lucian Tocanie

    129 Distribuiri
    Distribuie 52 Tweet 32
  • S-a stins din viață Paul Tocanie

    103 Distribuiri
    Distribuie 41 Tweet 26
  • Protest anunțat la Babadag după ce un polițist a fost lovit cu ranga în cap la o intervenție

    103 Distribuiri
    Distribuie 41 Tweet 26
  • Comunitatea Armână din Tulcea, ambasadoare a tradițiilor la Festivalul Internațional de Cântece și Dansuri Armânești din Macedonia de Nord

    98 Distribuiri
    Distribuie 39 Tweet 25
ValutăCodeValoare
Romanian Leu 
Romanian Leu
RON5.0844
US Dollar 
US Dollar
USD1.1664
Euro 
Euro
EUR1
29 oct. · FX Source: NBR 
National Bank of Romania
Check: 29 Oct 2025 00:00 UTC
Latest change: 27 Oct 2025 22:16 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
⚡You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG

Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Acasa
  • Contact
  • Home
  • Sursa foto: dobrogeanews.ro

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG