„Cupa Inteligenței”- Competiție de Șah Rapid, la Coral Plaza Mall, din municipiu

Duminică , 9 iunie, la Coral Plaza Mall din municipiu a avut loc competiția de șah rapid ”Cupa Inteligenței”, eveniment organizat de ACS Logic Delta în colaborare cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret și Fundația Județeană pentru Tineret Tulcea.
Sponsorul, Fundația Coral Delta Tulcea, a oferit premii tuturor copiilor participanți la această competiție, iar Liviu Urlih, directorul DJST a premiat câștigătorii cu medalii și cupe.
La acest concurs s-au întrecut un număr de 60 de sportivi legitimați la cluburile de șah din  Măcin, Buzău, Tulcea și Republica Moldova.
Competiția s-a desfășurat pe parcursul a 6 runde, în sistem elvețian, cu timp de gândire 15 min + 5 sec/mutare/ jucător și a cuprins trei turnee : Turneul A ( copii sub 12 ani), Turneul B ( copii sub 8 ani) și Turneul C ( copii sub 13 ani nelegitimați).

                           Clasamentul final pe turnee și categorii:
Turneul A 
U12
Locul I – Crăiță Alexandru Ștefan – ACS Logic Delta
Locul II – Borisov Sofia Ioana – ACS Logic Delta
Locul III – Boureanu Bianca-Alina – ACS Logic Delta
Locul I F – Pufleni Maria – ACS Logic Delta
U10
Locul I – Gherghișan Alexandru Nicușor – ACS Logic Delta
Locul II – Munteanu Ianis Petru – ACS Logic Delta
Locul III – Berestean Vlaicu – Republica Moldova
Locul I F – Mardare Adelina-Izabela – SCM Gloria Buzău
Turneul B
U 8
Locul I – Coman Ioana Isabella – ACS Logic Delta
Locul II – Guriencu Gabriel Alexandru – ACS Logic Delta
Locul III – Crăiță Miruna Gabriela – ACS Logic Delta

U 8 ( nelegitimati)
Locul I – Mohonea Alexandru – ACS Logic Delta
Locul II – Purda Nicoară Dragoș – ACS Logic Delta
Locul III – Jecu Andrei – ACS Logic Delta
Locul I F – Diță Maria Del Carmen – ACS Logic Delta
Locul II F – Voloșincu Irina – ACS Logic Delta

Turneul C ( nelegitimați) 
U13 
Locul I – Caimacan Daniel– ACS Logic Delta
Locul II – Duțu Irina – ACS Logic Delta
Locul III – Verbinschi Lorenzo – ACS Logic Delta
Locul I F – Dumitrache Denisa – ACS Logic Delta
U10
Locul I – Croitoru Matei – ACS Logic Delta
Locul II– Iacobencu David – ACS Logic Delta
Locul III – Leu David – ACS Logic Delta
Locul I F– Mohonea Maria – ACS Logic Delta

Felicitări tuturor copiilor participanți la această competiție!
N.A.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here