Șahul la “Aegyssus SportFest 24” de la Tulcea
În weekend, la Liceul Tehnologic Henri Coandă din Tulcea a avut loc cea de-a III-a ediție a Festivalului Internațional de Șah Rapid ”Cupa Aegyssus SportFest 24”, eveniment organizat de Primăria Municipiului Tulcea în colaborare cu ACS Logic Delta, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Tulcea, Inspectoratul Școlar Județean Tulcea și Liceul Tehnologic ”Henri Coandă.
Concursul, la care au participat 100 de sportivi, s-a desfășurat pe parcursul a 7 runde, în sistem elvețian, cu timp de gândire 15 min + 12 sec/mutare/ jucător și a fost arbitrat de Marius Sarighioleanu.
Și anul acesta la festivalul de șah de la Tulcea au venit sportivi de nivel internațional precum Kuzhilniy Oleksandr ( lotul național al Ucrainei ) Nedelcu Teodor Cosmin (medaliat la Campionatele Europene de Șah ), Apostolakii Olha (numeroase titluri în Ucraina ), Leu Dragoș  (medaliat la Campionatele Europene de Șah ), Ghimpu Samuel și Coca Cristi (Maeștri FIDE și campioni naționali ai României).
                                                                              Clasamentul final
Premianți Turneul Open
Clasamentul General
Locul I – Kuzhilniy Oleksandr – Ucraina
Locul II – Nedelcu Teodor Cosmin – SCM Gloria Buzău
Locul III – Leu Dragoș – C.S.M. Galați
Locul I F – Boureanu Bianca – Alina – A.C.S. Smart Galați
Locul II F – Apostolakii Olga – Ucraina
Locul III F – Apostolakii Irina – Ucraina
U 20
Locul I – Mocăniță Matei – ACS Logic Delta
Locul II – Coca Cristi – A.C.S. Smart Galați
Locul III – Borisov Sofia – Ioana – Club Central de Șah București
U 15
Locul I – Gusyev Dmytro – Ucraina
Locul II – Panaite Eduard – Andrei – A.C.S. Logic Delta
Locul III – Negotei Alin Adrian – A.C.S. Genius Galați
Locul I F – Dymytrova Anastasia – Ucraina
U 10
Locul I – Bălan Vladimir – C.S.M. Constanța
Locul II – Burlakov Tymofii – Ucraina
Locul III – Panisco Alexandr – Republica Moldova
Locul I F – Săraru Sofia – A.C.S. Genius Galați
Sportiv legitimat la club sportiv de Șah din Tulcea:
Locul I – Melnicu Ionuț ACS Logic Delta
Premianți Sportivi Nelegitimați / CIV 1001
Clasament General
Locul I – Ciocan Denisa – ACS Logic Delta
Locul II – Iancu Octavian – ACS Logic Delta
Locul III – Zadacencu Sergiu – ACS Logic Delta
Locul I F – Spiridon Antonia – ACS Logic Delta
U 12
Locul I – Iosifides Camil Alexandru – ACS Logic Delta
Locul II – Romanescu Horia – ACS Logic Delta
Locul III – Crețu Mircea – ACS Logic Delta
Locul I F – Ștefănescu Nectaria – ACS Logic Delta
U 10
Locul I – Condrache Robert – ACS Logic Delta
Locul II – Vialov Lavrentii – Ucraina
Locul III –Bodakva Tymofii – Ucraina
Locul I F – Butuc Beatrice – Republica Moldova
U8
Locul I – Jurcan Nicolaie – Republica Moldova
Locul II – Petrov Alexandru – A.C.S. Logic Delta
Locul III –Mihai Elias – Republica Moldova
Locul I F – Pușcatu Anastasia – ACS Logic Delta
U6
Locul I – Cașu Alexandru – A.C.S. Logic Delta
Locul I F- Mohora Sofia – A.C.S. Genius Galați
De remarcat prestația foarte bună a juniorului tulcean Matei Mocăniță, care la numai 13 ani a reușit să se claseze, ca și anul trecut, în primii 6 sportivi în clasamentul general și să obțină locul I la U20 .
La finalul competiției toți concurenții au primit medalii și tricouri, iar cei care au ocupat un loc pe podium au fost recompensați cu trofee și premii în bani.
Felicitări câștigătorilor, dar și celorlalți participanți la această competiție!
N.A.

+ There are no comments

Add yours