• Contact
  • FB
  • tiktok
joi, august 13, 2026
Ziarul Zig-Zag
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Ziarul Zig-Zag
Nu am găsit nimic
Vezi toate
Home Politic

Motivele pentru care românii semnează în număr mare pentru candidatura lui Iohannis

Ziarul ZigZag de Ziarul ZigZag
18 septembrie 2019
in Politic
0
Motivele pentru care românii semnează în număr mare pentru candidatura lui Iohannis
18
distribuiri
150
vizualizări
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Faptul că este un adversar de neclintit al PSD, reprezentarea cu cinste a României în plan extern, lupta împotriva corupției și convingerea că poate transforma România într-o țară normală, în care totul să funcționeze așa cum trebuie – acestea sunt câteva dintre argumentele formulate de românii care au semnat pentru candidatura lui Klaus Iohannis.

PNL desfășoară o amplă campanie de strângere de semnături pentru președintele Klaus Iohannis, care candidează pentru un nou mandat la Cotroceni. Obiectivul declarat al PNL este să strângă peste două milioane de semnături, cu mult peste cerința legală de 200.000, semn clar că președintele Klaus Iohannis are cea mai puternică susținere dintre toți candidații pentru Palatul Cotroceni. Vineri, 20 septembrie, Klaus Iohannis este așteptat să-și depună candidatura pentru un nou mandat de Președinte al României la Biroul Electoral Central, unde va fi însoțit de mai mulți lideri și susținători din PNL. Campania de strângere de semnături presupune dialogul voluntarilor PNL cu românii, liberalii explicând de ce candidează șeful statului pentru un nou mandat. Voluntarii PNL au discutat cu cetățenii și au strâns mărturiile acestora, într-o radiografie a așteptărilor lor. Ce cred cei care au semnat, dându-și acordul pentru ca președintele Klaus Iohannis să obțină un nou mandat?

Lupta anticorupție

Klaus Iohannis este văzut ca un adversar al politicienilor PSD care, prin legile votate în Parlament, au contribuit la elibrarea unor infractori. ”Nepotul  meu a fost bruscat pe stradă  de niște matahale eliberate din pușcărie. Am simțit atunci, pentru prima oară în viață, cum doare nedreptatea. Klaus Iohannis a fost vocea care a exprimat tot ceea ce am avut noi de spus, a fost acel politician care vorbea pentru mine, pentru noi. A fost și rămâne președintele meu!”, susține Mircea Aldea, Deva, județul Hunedoara. ”Președintele Klaus Iohannis a pus frână abuzurilor PSD în domeniul Justiției, folosind toate armele constituționale. A refuzat să promulge legile ticăloase ale PSD și s-a adresat, în mod repetat, Curții Constituționale”, motivează, Ion Preda, din Cluj-Napoca.

Românii sunt conștienți că președintele Iohannis a fost un adversar eficient al PSD, garantând drepturile și libertățile fundamentale, precum și promovarea unor legi juste. ”A convocat referendumul pe teme de justiție, care a fost un bun prilej pentru noi toți să blocăm amnistia și grațierea dar, mai mult, a fost o ocazie să se audă și vocea noastră, nu doar a hoților care se luptă cu un fantezist <<stat paralalel>>”, argumentează Mirela Răducanu, din Ploiești.

”Vreau eliminarea pensiilor speciale pentru parlamentari, nu mai vreau penali și corupție, vreau un parlament și un guvern format din politicieni capabili să conducă o țară, vreau să intrăm în Spațiul Schengen, vreau salarii și pensii ca în străinătate , iar românii să se întoarcă în țara lor, să găsească aici locuri bine plătite, impozite mai mici pentru case și terenuri! Am semnat pentru Klaus Iohannis pentru că eu sunt convins că asta vrea și el”, susține Nicolae Ifrim, din Sibiu.

A reprezentat România cu cinste 

În alte cazuri, a cântărit prestația șefului statului în materie de politică externă. ”Cine ați vrea să răspundă, la Cotroceni, telefonului Angelei Merkel, spre exemplu? Sau la cel al lui Donald Trump? Și în ce limbă să le răspundă, fiindcă există riscul ca „he-he” să nu însemne același lucru peste tot”, spune Constantin Marcu, Iași. ”Președintele Klaus Iohannis a fost primit de două ori de președintele SUA într-un singur mandat. De asemenea, summit-ul de la Sibiu a fost un succes, iar șeful statului a păstrat o relație bună cu Uniunea Europeană, în timp ce PSD este considerat <<Ciuma roșie>> chiar și de socialiștii europenei”, crede Daniel Florea, din Oradea.

”Am văzut reportaje de toate felurile despre Romania  la televiziunile din Germania despre corupție, despre cum au fost eliberați pușcăriașii, despre cum au încercat unii să faca legi numai pentru ei. Când  am văzut-o pe Angela Merkel coborând  din mașină la Sibiu, când toți ceilalți lideri ai Europei apăreau salutând mulțimea într-un oraș din România atunci am înțeles că încă se mai poate salva ceva. Ca încă, cineva, mai poate salva ceva. Klaus Iohannis a făcut atunci, fie și pentru o zi , din România o țară normală. Îl susțin fiindcă sper ca zilele de normalitate să se repete.”, spune Marius Dan, Munchen, Germania.

Blocarea ”țopăielii fiscale”

Pentru mulți dintre români, șeful statului a pus stavilă risipei economice a guvernărilor PSD. ”A criticat dur <<țopăiala fiscală>> și a cerut abrogarea ordonanțelor de urgență cu impact negativ pentru economie, precum OUG 114 care duce la naționalizarea Pilonului 2 de pensii, alungă investitorii din energie, telecomunicații și sectorul bancar și a dus la creșterea prețurilor pentru multe produse și servicii”, spune Ioana Teodorescu din Galați.

”Mi-a plăcut faptul că președintele Klaus Iohannis a respins mai multe propuneri ale PSD pentru ministere, persoane cu totul nepotrivite pentru posturile pe care doreau să le ocupe – fie că vorbim de Lia Olguța Vasilescu la Transporturi, fie că vorbim de Eugen Nicolicea la Justiție”, explică Nicolae Prodan din Brașov.

Mulți dintre cei care semnează pentru Klaus Iohannis sunt întreprinzători particulari, care  invocă speranța normalității. ”De 18 ani muncesc pentru a ține pe picioare un magazin. Nu am dat niciodată un leu niciunui inspector de control, deși înțelegeam toate apropourile. Am refuzat să duc plicuri, să dau ciocolate  sau sticle de whisky. Am spus că la un moment dat o să ajungem o țară normală și credeam că sunt singura care mai crede asta. Ma bucur că nu e așa!”, a explicat Daniela Rotaru, Constanța.

Unul din motivele invocate, este seriozitatea de care dă dovadă actualul președinte. ”Am semnat pentru Klaus Johannis pentru că eu cred că este cel mai reprezentabil Președinte care l-a avut România de la terminarea celui de-al Doilea Război Mondial. Are reprezentanță, caracter, stofă și ținută demnă de un Președinte. Poate fi un model pentru orice român, asta cred eu că înseamnă funcția de președinte al unui stat”, afirmă Ion Covaci, din Sibiu.

Filiala PNL Tulcea

Tags: lupta anticoruptieromaniasemnaturi iohannistopaieli fiscaleTulcea
Distribuie7Trimite
Ziarul ZigZag

Ziarul ZigZag

Articole Recomandate

Guvernul l-a numit prefect de Tulcea pe Eugen Terente
Politic

Guvernul l-a numit prefect de Tulcea pe Eugen Terente

de Ziarul ZigZag
30 aprilie 2026
0
244

În ședința de miercuri, 29 aprilie, Guvernul României a aprobat un pachet de 85 de Hotărâri pentru eliberarea a 22 de prefecți și 36 de subprefecți, respectiv, numirea...

CiteșteDetails
Astăzi a demisionat și prefectul Dan Munteanu

Astăzi a demisionat și prefectul Dan Munteanu

28 aprilie 2026
234
Măcinul are nevoie de dialog, transparență și decizii responsabile

Măcinul are nevoie de dialog, transparență și decizii responsabile

18 ianuarie 2026
1k
Apelul lui Popicu!

Apelul lui Popicu!

14 ianuarie 2026
286
Următor
Prefectura, despre pesta porcină africană la Tulcea

Executantul a abandonat întreținerea unor drumuri la Grindu, Beidaud și Turcoaia.Intervine Prefectura

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

ValutăCodeValoare
Romanian Leu 
Romanian Leu
RON5.2489
US Dollar 
US Dollar
USD1.1541
Euro 
Euro
EUR1
06 aug. · FX Source: NBR 
National Bank of Romania
Check: 06 Aug 2026 00:10 UTC
Latest change: 04 Aug 2026 22:16 UTC
API: CurrencyRate
Disclaimers. This plugin or website cannot guarantee the accuracy of the exchange rates displayed. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates.
⚡You can install this WP plugin on your website from the WordPress official website: Exchange Rates🚀
  • Administratie
  • Social
  • Educatie-Cultura
  • Eveniment
  • Viata Satului
  • Investigații
  • Politic
  • Sport-Tineret
  • Comunicate Fonduri UE
  • Anunturi

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG

Nu am găsit nimic
Vezi toate
  • Acasa
  • Contact
  • Home
  • Sursa foto: dobrogeanews.ro

© 2025 ZIARUL ZIG ZAG